Zamiast szczuć się nawzajem, spróbujmy się czegoś nauczyć

ZMIEŃMY -KONTRA- NA -I-!

Moje drogie, dzisiaj poważny temat. Zmęczona tekstami o tym, czego bezdzietni nie zrozumieją i o tym, co macierzyństwo zabiera kobietom, zamiast szukać przeciwieństw, szukam połączeń. Mamy i Kiedyśmamy – czy możemy się czegoś od siebie NAUCZYĆ?

Bardzo mnie drażnią wszelakie teksty pokroju „tego bezdzietni nigdy nie zrozumieją”. Nawet, jeśli jest coś, czego jako bezdzietna nigdy nie zrozumiem, bezdzietność nie jest moją winą, więc trochę słabo to wypominać. Ile razy widzę taki nagłówek, w pierwszym odruchu mam ochotę wyzłośliwić się w drugą stronę. Ale już po chwili dociera do mnie, że to bez sensu – że lepiej jest szanować się i uczyć się od siebie niż nawzajem szczuć. Dlatego dziś coś, co jest zdecydowanie wbrew trendom – dziś pokazuję, czego mamy i kiedyśmamy mogą się od siebie nauczyć.

MAMY UCZĄ:

– CIERPLIWOŚCI

Jeśli wydaje Ci się, że Twój kot robi rano zamieszanie, koleżanki z pracy zachowują się nie do zniesienia, pogadaj z Mamą. Ona uświadomi Ci, że dopóki nie musisz przewinąć kota, łapiąc go jednocześnie po całym domu, a koleżanki możesz uciszyć kilkoma bardziej dosadnymi słowami, nie masz wielkich powodów do zmartwień. Mamy można podziwiać za nieustanną cierpliwość do dzieci uciekających, włażących na meble, eksplorujących radośnie wszystko to, co napotkają na drodze. Nieustannie również imponuje ich zdolność do regeneracji – nawet po nieprzespanej nocy potrafią zarządzać całą tą skomplikowaną machiną, zwaną domem. I nawet jeśli im to nie wychodzi tak, jakby chciały, to i tak są mistrzyniami.

– OGARNIĘCIA

Czasem można odnieść wrażenie, że Mama jest jak komandos. Zawsze pamięta, o której pociecha jadła ostatni posiłek, kiedy wychodzi, ma ze sobą wszystkie rzeczy, niezbędne do przeżycia w miejskiej dżungli, zarządza zamieszaniem, panuje nad chaosem. Kiedy wychodzi do znajomych, wyrusza z całym taborem i najczęściej w całości z nim wraca. Pamięta o lekarzu, o szczepionkach, o rozmiarze skarpetek czy kaftaników i jeszcze w tym wszystkim potrafi znaleźć czas na inne aktywności.

– BYCIA W JEDNYM MIEJSCU

Wydaje Ci się, że rok bez dalekiej podróży to rok stracony, zmieniasz pracę, jak tylko Cię znudzi, a na urlopie wytrzymujesz tydzień siedzenia w domu? Porozmawiaj z Mamą. Ona pokaże Ci, że można być związanym z jednym miejscem i nie zwariować. Być może nawet nauczy Cię zwracać uwagę na małe, piękne rzeczy naokoło. Będziesz mogła też podpatrzeć, jak można pogodzić się z sytuacją – Mama chętnie pewnie gdzieś by pojechała, ale wie, że z niemowlęciem to ryzykowne: nie truje się zatem, że nie może, bo wszystko w życiu ma swój czas. Być może część Mam się tu nie zgodzi, ale z Niemamiej perspektywy często możecie być najlepszymi nauczycielkami spokoju.

KIEDYŚMAMY UCZĄ:

– ŻYCIA WBREW INNYM

Jeśli masz problem z babcią, która wychowuje Twoje dziecko wbrew Tobie, lub Twoje koleżanki nie rozumieją, jak można NIE dawać dziecku tableta – zgłoś się do najbliższej Kiedyśmamy. Ona sprawnie wprowadzi Cię w świat, w którym na każdym kroku czeka wścibska ciotka, oburzona koleżanka, albo dobrotliwa doradczyni, która właśnie odkryła patent na Twoje szczęście. Kiedyśmama powie Ci, jak żyć z takimi ludźmi, którzy lepiej wiedzą, co dla Ciebie dobre i czego powinnaś chcieć. Być może nawet dostaniesz pakiet gotowych ripost.

– ZWIĄZKU POMIMO KRYZYSU

Kiedy niepłodność jest lokatorem Waszego domu, odbija się na to związku. Pułapek jest wiele: najczęściej zaczyna się od wzajemnego obwiniania. Później łatwo wtedy wpaść w myślenie „ja MUSZĘ”, a stąd czasami droga może prowadzić prosto do kryzysu. Tak, niepłodność jest taką tykającą bombą – nie zawsze jednak musi ona wybuchnąć. A nawet jeśli wybuchnie, to czasem na gruzach można zbudować coś pięknego. Jeśli zagadniesz Kiedyśmamę o kwestie związków i relacji, możesz dostać spory pakiet rad, jak pomimo tykającej bomby stworzyć satysfakcjonującą relację, jak nauczyć się wzajemnego szacunku i wspierania w trudnych chwilach.

– PRACA

To też jest ważny temat. Jeśli zostałaś mamą przez rozpoczęciem zawodowej pracy, albo masz dużą przerwę i chcesz wrócić na rynek pracy – źródłem wiedzy o obowiązujących trendach, warunkach i niuansach biurowego życia może być Kiedyśmama. My najczęściej pracujemy – bo jeśli możemy, to czemu nie? Dlatego oswoiłyśmy już sytuację, poznałyśmy biurowe zwyczaje, a słowo „szef” nie przejmuje nas lękiem. Jeśli zatem boisz się zawodowego startu – Kiedyśmama pomoże Ci ten lęk rozwiać. Ona już wie, że początek pracy to nic strasznego.

***

To było kilka moich propozycji. Generalnie z całego serca czuję, że gdybyśmy częściej zamieniali „kontra” na „i”, nie tylko w temacie macierzyństwa, świat byłby lepszym miejscem. Bo po co się wzajemnie szczuć, skoro możemy się od siebie uczyć?

No i tak nieśmiało Was podpytam – może Wy też dorzucilibyście coś do tej listy? Coś, za co Wy, Kiedyśmamy, podziwiacie Mamy? I coś, co w Kiedyśmamach bardzo podoba się Mamom? Zróbmy taką listę ważnych, pięknych i podziwianych rzeczy ❤ 

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Zamiast szczuć się nawzajem, spróbujmy się czegoś nauczyć

  1. Bardzo dobry tekst, jak zwykle :).
    Jestem Mamą, Kiedyśmamą też się jeszcze czuję w środku, bo to tak szybko nie przechodzi. Szczególnie, gdy mamą chce się być drugi raz i to nie przychodzi (wiem, wiem, to nie do porównania, ale jednak, wszystko wraca). W każdym razie bycie Kiedyśmamą zmienia na zawsze i uczy wiele, wiele dobrego też. Uczy pokory. Okazuje się, że nie na wszystko jest w życiu wpływ, pewnych rzeczy się nie przeskoczy. Czasem nie ma diagnozy i nie ma lekarstwa, a medycyna nie znajduje odpowiedzi.
    Bycie mamą natomiast uświadamia, czym jest prawdziwy strach, strach o zdrowie dziecka, kiedy dzieje się coś złego to uczucie nieporównywalne do innych. Tak, życie bez snu jest możliwe! Zdecydowanie 🙂 Bardzo przydatna umiejętność. P.s. Mnie nadal wkurzają, nagłówki w stylu „nie zrozumiecie”, piszą to ludzie bez wyobraźni.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s